lalecafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

lalecafe

Bir bakış açısı yarat ki!Farklı ol herkes den!

AnasayfaKapýGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimeC.tesi Ocak 17, 2009 5:58 pm tarafından Misafir

» aşkaaaaaaaa
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 23, 2008 8:17 pm tarafından Frank Ribery

» Yönetimden
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 7:30 pm tarafından Frank Ribery

» BİR İLİŞKİDEKİ SORUNLAR
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimeSalı Ağus. 05, 2008 9:39 am tarafından Misafir

» BEN SANA AŞIĞIM!
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePtsi Ağus. 04, 2008 8:15 pm tarafından Misafir

» Kimsenin yeri garanti değil
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePtsi Ağus. 04, 2008 7:29 pm tarafından Misafir

» Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Rövanş maçında
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePtsi Ağus. 04, 2008 7:24 pm tarafından Misafir

» Sagopa Kajmer Ben Husrana Komsuyum
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePaz Ağus. 03, 2008 8:37 pm tarafından love_sencan

» Sagopa Kajmer - Leyli
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePaz Ağus. 03, 2008 8:36 pm tarafından love_sencan

» Sagopa Kajmer-İstisnalar Kaideyi Bozmaz
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimePaz Ağus. 03, 2008 8:34 pm tarafından love_sencan

En iyi yollayıcılar
love_sencan
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcapİŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_voting_barİŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap 
Frank Ribery
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcapİŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_voting_barİŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap 
oğuz
serseri
Gangester
mustafa
astalavista
Anket
Yaşadığımın yerden nasıl kaçarım?
a)Kızın beni kaçırması ile.
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcap40%İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap
 40% [ 2 ]
b)Cebimde şöyle zengin gibi zengin olmak ile.
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcap0%İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap
 0% [ 0 ]
c)Loto'dan para çıkması
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcap40%İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap
 40% [ 2 ]
d)Banka sormak
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcap0%İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap
 0% [ 0 ]
e)Hacker olmak
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_lcap20%İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Vote_rcap
 20% [ 1 ]
f)Meslek ile!
 0% [ 0 ]
g)Miras ile.
 0% [ 0 ]
Toplam Oylar : 5
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 21 kişi Cuma Ağus. 11, 2017 2:22 am tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 13 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: astalavista

Kullanıcılarımız toplam 120 mesaj attılar bunda 101 konu
Galeri
İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Empty
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşınwewe

Sosyal bookmarking sitesinde lalecafe adresi saklayın ve paylaşın

İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ

YazarMesaj
love_sencan

love_sencan

Erkek
İş/Hobiler : Öğrenci-cafe
Lakap : finishlife

İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ Empty
MesajKonu: İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ   İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ I_icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 9:17 am

Galatasaray Spor Kulübü'nün kuruluş hazırlıkları, o zamanlar Galata Sarayı Sultanisi adıyla anılan lisede yapıldı. Sonradan kayıtlara 1 numaralı kurucu olarak geçen Ali Sami Bey'le birlikte, Asım Tevfik, Emin Bülent, Bekir Sıtkı, Reşat Şirvani, Celal İbrahim, Tahsin Nihat, Abidin Daver ve Refik Cevdet kurucular olarak bilinir.

1 Ekim 1905'te Galatasaray Terbiye-i Bedeniyye Kulübü adıyla kurulan birliğin amacını da Ali Sami Yen şöyle anlatır: "Amacımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak. Türk olmayan takımları yenmek."

Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace(Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varılmıştır.

Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan "Galata Sarayı efendileri" diye söz etmelerinden doğduğunu yazar. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler ve " Adımız Galata Sarayı olsun" derler.

Galatasaray Lisesi gibi Türk Milli Eğitiminde çok önemli bir yeri olan kurumun bağrından çıkan Sarı Kırmızılı kulüp, kültürel boyut da dahil olmak üzere, pek çok yönden de öncü olma niteliğini her zaman sürdürecektir. Galatasaray'ın 1 numaralı kurucusu Ali Sami Yen, Ellinci Yıl kitabında kuruluşun öyküsünü şöyle anlatır:

"1 Ekim 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat öğretmenimiz merhum Mehmet Ata Bey'in dersi esnasında birkaç arkadaş başbaşa vererek Galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik.

İlk girişimler oyuna ve mücadeleye yönelik arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil ... gibi gençlerdi.

Okulda eğitim gören Bulgar ve Sırp öğrencilerden çevik ve kuvvetli olanlar da bize katılmışlardı. Asım'ı muhasebeciliğe, Cevdet'i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de reis olmuştum.

Asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakta mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi.

Yani o zaman reisliğe ve diğer vazifelere payeyi en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci reisliği formaları yıkadığı için almıştı.

Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmekti."
http://finishlife.huhohi.com/

İŞte Galatasarayimizin Tarİhİ
1 sayfadaki 1 sayfası